Postępowanie upadłościowe dla osób fizycznych – czym jest i kto może pomóc?
W ostatnich czasach wiele się słyszy na temat postępowania upadłościowego dla osób fizycznych. O ile upadłość w kontekście prowadzonego biznesu jest dość społecznie zrozumiała, to stosunkowo nowsza instytucja prawna, jaką jest upadłość konsumencka budzi wciąż wiele wątpliwości. Przyjrzymy się zatem nieco bliżej tej procedurze i jej specyficznym zagadnieniom.
Czym jest postępowanie upadłościowe dla osób fizycznych?
Postępowanie upadłościowe dla osób fizycznych to formalnie mówiąc sądowe postępowanie przeznaczone dla osób fizycznych, które stały się niewypłacalne i nie prowadzą działalności gospodarczej. Można też spotkać się z tą procedurą pod bardziej popularną nazwą „upadłość konsumencka”.
Osoba fizyczna jest niewypłacalna – co to oznacza?
- Nie posiada środków na spłatę kredytów, pożyczek i innych zobowiązań
- Nie posiada innego majątku na pokrycie ww. zadłużenia
Istotne do podkreślenia jest to, że od 2020 roku z upadłości konsumenckiej mogą korzystać również osoby fizyczne posiadające zobowiązania pochodzące z działalności gospodarczej.
Kiedy można skorzystać z prawa do ogłoszenia upadłości?
Nie ma tutaj znaczenia ani to, z jakiego powodu powstało zadłużenie, ani to o jak wielkim zadłużeniu mowa. Postępowanie upadłościowe dla osób fizycznych nie uwzględnia również czynnika czasu, a więc tego – jak długo trwała zwłoka ze spłatą. Daje to dość duże możliwości warunkujące kto z tej procedury może skorzystać, aby być oddłużonym. Oddłużenie w tym kontekście oznacza umorzenie długów – w całości, lub ich części.
Oczywiście decyduje o tym sąd po przeanalizowaniu wszystkich dostarczonych dla sprawy dokumentów. Choćby dlatego warto już w tym miejscu zaznaczyć, że postępowanie upadłościowe dla osób fizycznych przebiega dużo sprawniej i łatwiej, gdy jest realizowane ze wsparciem i pod czujnym okiem profesjonalistów – adwokatów.
Niewypłacalność – czy dotyczy również Ciebie?
Jeśli zastanawiasz się, czy w swojej sytuacji finansowej masz już do czynienie z niewypłacalnością – najlepiej upewnić się, czy faktycznie dobrze rozumiesz to pojęcie. W tym celu dobrze jest skonsultować się z profesjonalistą. W tym miejscu chcemy już nieco zakreślić temat, odwołując się do tego, co można znaleźć w ustawie.
Na tej podstawie można stwierdzić, że jeśli dłużnik nie spłaca swoich zobowiązań w stosunku nawet do jednego wierzyciela – już stanowi to przesłankę względem jego niewypłacalności. Poza tym mamy do czynienia z osobą fizyczną o takim statusie, gdy została utracona zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych – mówiąc ogólnie. Poza tym, zgodnie z ustawą domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli chodzi o przypadek, w którym opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych trwa dłużej niż trzy miesiące.
Warto jednak celem sprostowania zaznaczyć, że samo pojęcie niewypłacalności nie zostało wprost zdefiniowane w ustawie, stąd w razie jakichkolwiek wątpliwości lepiej skontaktować się z ekspertem – to powinno rzucić więcej światła na tę sprawę i postępowanie upadłościowe dla osób fizycznych ogółem.
Jak powinien wyglądać wniosek o postępowanie upadłościowe dla osób fizycznych?
Aby postępowanie w tym zakresie mogło się w ogóle rozpocząć, konieczne jest wystosowanie specjalnego wniosku do sądu. W tym przypadku jest ściśle określony i przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości formularz, którego poszczególne elementy omówimy w dalszej części naszego tekstu informacyjnego.
We wniosku konieczne będzie między innymi dokładne wskazanie okoliczności, które stoją za uzasadnieniem wniosku. Bardzo ważne jest uprawdopodobnienie tego, że faktycznie postępowanie upadłościowe dla osób fizycznych w Twoim przypadku ma wszelkie przesłanki do tego, że w istocie jest niezbędne i konieczne. Aby to co, wyżej opisane urzeczywistnić, konieczny też będzie wykaz majątku – musi być aktualny i zupełny, jak również uzupełniony szacunkową wyceną jego składników.
Czego jeszcze wymaga się od wnioskodawcy?
- oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku,
- wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika,
- podanie danych identyfikujących: numer PESEL, imię i nazwisko, miejsce zamieszkania.
Do wyżej wymienionych informacji musi zostać również dołożony NIP dłużnika, jeżeli dłużnik ma przyznany ten numer.
Nie można też zapomnieć o uwzględnieniu informacji o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika. Liczy się tutaj okresu czasu, gdyż we wniosku mają zostać wykazane te, które miały miejsce w ostatnich dwunastu miesiącach zanim wniosek został złożony. Jeśli chodzi o sam charakter tychże czynności prawnych – ich przedmiotem muszą być nieruchomości, akcje bądź wszelkiego rodzaju udziały w spółkach.
We wniosku nie może również zabraknąć oczywiście samego spisu wierzycieli. Chodzi zarówno o ich dane, adresy, jak również to jaka jest wysokość długu u każdego z nich. Dodatkowe informacje, które należy umieścić we wniosku: terminy zapłaty, czy też spis wierzytelności spornych.
Wniosek o postępowanie upadłościowe dla osób fizycznych wymaga również tego, aby wnioskodawca dołączył do tego dokumentu listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika. Nie może zabraknąć w tym wykazie dat ustanowienia tych zabezpieczeń. Szczególną uwagę należy zwrócić (zgodnie z ustawą) na zastawy, zastawy rejestrowane oraz hipoteki.
To wciąż nie koniec! Wniosek musi być uzupełniony jeszcze o dwie wymagane informacje. Pierwsza z nich dotyczy danych na temat osiągniętych przychodów i kosztów, jakie ponosi się na utrzymanie własne i osób, za które dłużnik ma w świetle prawna odpowiedzialność. Należy to uwzględnić na podstawie ostatnich sześciu miesięcy. Niezbędna jest również informacja dotycząca czynności prawnych, jakie zostały dokonane na dłużniku w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Miejsce zgłoszenia wniosku jest podyktowane miejscem zwykłego pobytu wnioskodawcy – chodzi oczywiście o właściwość miejscową sądu rejonowego.
Jakie dokumenty należy przygotować razem z wnioskiem o postępowanie upadłościowe dla osób fizycznych?
Niestety, samo przygotowanie wniosku to nie wszystko. Nie mniej istotne jest przygotowanie wszelkich niezbędnych dokumentów, które potwierdzają wiarygodność tego, co znajduje się we wniosku właśnie.
Jednym z najważniejszych jest cała i kompletna dokumentacja związana z prowadzonymi postępowaniami sądowymi o zapłatę. Do tego dochodzi komplet dokumentów, które pozwalają na dokładne ustalenie kosztów utrzymania dłużnika, a także osób, które na jego utrzymaniu pozostają. Potrzebna jest również cała korespondencja związana z zadłużeniem.
Czym dokładnie jest ta korespondencja?
- wszystkie wezwania do zapłaty,
- wszelkie monity,
- ponaglenia,
- upomnienia,
- i inne.
Oczywiście do wniosku muszą zostać także dołączone wszelkie umowy, które mają związek z majątkiem dłużnika. Warunkiem jest to, by ich wartość przekraczała 10.000,00 złotych. Do tego należy dołożyć również potwierdzenia dokonania transakcji potwierdzające ww. Nie można również zapomnieć o dokumentacji, która potwierdza wysokość uzyskiwanych dochodów. Tutaj należy brać pod uwagę ostatnie pół roku i warto postarać się zarówno o zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach od pracodawcy, jak i zaświadczenie z ZUS-u.
To jeszcze nie koniec listy. Do dokumentacji dołączyć również muszą wszelkie zawarte umowy kredytowe i pożyczkowe, mowa zarówno o tych bankowych, jak i niebankowych. Nie może też zabraknąć dokumentacji uzyskanej na skutek prowadzonych postępowań egzekucyjnych.
Nie poddawaj się jednak. Sporządzenie całej dokumentacji niezbędnej do wszczęcia postepowania upadłościowego dla osób fizycznych, jak i sama procedura z tym związana mogą być dużo prostsze, jeśli skorzystasz z pomocy adwokatów naszej Kancelarii. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zapraszamy do kontaktu.